Отвори го главното мени

Дебар (округ)

округ во Албанија

Координати: 41°26′ СГШ; 20°13′ ИГД / 41.43° СГШ; 20.21° ИГД / 41.43; 20.21

Мапа што ја покажува локацијата на Дебар заедно со Албанија

Округот Дебар (албански: Rrethi i Dibrës) е една од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Дебар. Округот има население од 62,825 жители[1], и површина од 1088 км². Округот се наоѓа во североисточниот дел на Албанија, со главен град Пешкопеја. Во округот има значително македонско малцинство.

ГрадовиУреди

Округот го презела името од македонскиот град Дебар. Округот ги содржи следните населени места/ општини:

НаводиУреди

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. конс. 2010-09-09. 

ПоврзаноУреди