Данденонг (Викторија)

Данденонг (англиски: Dandenong) — предградие на Мелбурн, Викторија, Австралија, 30 km југоисточно од централната деловна област. Неговото локално управно подрачје е Поширок Данденонг. На пописот од 2006, Данденонг имал 16.729 жители.

Данденонг
Dandenong
Даночната управа во Данденонг
Држава/територија Викторија (Австралија)
Население16.729 (попис од 2006)[1]
Основан1837
Пошт. бр.3175
Површина8,9 км2
Местоположба30 км од Мелбурн
Самоуп. подрачјаГрад Поширок Данденонг
Изб. единициДанденонг
Сој. единициБрус, Ајзакс
Населби околу Данденонг:
Ноубл Парк Норт Данденонг Норт Ендевор Хилс
Ноубл Парк Данденонг Давтон
Кисбороу Данденонг Саут Давтон

Данденонг е прилично мултикултурен град, со околу 55% од населението родени во странство[1] од 156 различни места на раѓање, и 51% од неанглофони подрачја. Значајни етнички групи се имигранти од Индија и Југоисточна Европа, посебно Албанци од Албанија и Македонија.[1]

Збратимени градови

уреди

Поврзано

уреди

Извори

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 Австралиско биро за статистика (25 октомври 2007). „Dandenong (State Suburb)“. 2006 Census QuickStats. Посетено на 2007-09-01.

Надворешни врски

уреди