Гробот на Авесалом

Координати: 31°46′37.05″N 35°14′20.25″E / 31.7769583° СГШ; 35.2389583° ИГД / 31.7769583; 35.2389583

Гробот на Авесалом (хебрејски:יד אבשלום) гроб којшто се наоѓа во Еврејските гробишта Маслинова Гора, Ерусалим, Израел. Се смета дека овој гроб припаѓа на Авесалом, еден од синовите на цар Давид.

Гробот на Авесалом

Надворешни врскиУреди