Грејтфул дед (англиски: Grateful Dead) била американска рок-група формирана во 1965 година во Пало Алто, Калифорнија.[1][2] Групата е позната по својот уникатен и еклектичен стил, кој ги спојува елементите на рок, психоделија, експериментална музика, модален џез, кантри, фолк, блуграс, блуз, реге и спејс рок при изведби во живо, како и по верната публика.

Групата во 1970-ти години

„Нивната музика“, напишал Лени Кејс, „допира на терен за кој повеќето други групи дури и не знаат дека постои“.[3] Групата била рангирана на 57. место на списокот на најголемите уметници на сите времиња, направен од музичкото списание „Ролинг Стоун“ .

Групата „Грејтфул дед“ била основан во Заливот на заливот Сан Франциско во услови на пораст на контракултурата во 1960-те години. Основачи биле: Џери Гарсија (водечка гитара, вокал), Боб Веир (ритам гитара, вокал), Рон Пигпен МекКернан (клавијатури, хармоника, вокал), Фил Леш (бас, вокал) и Бил Кројцман (тапани). Членовите на „Грејтфул дед“ свиреле заедно во разни групи во Сан Франциско, а Леш бил последниот член кој се приклучил на „Варлрок“ пред тие да станат Грејтфул дед. Тој ја заменил Дана Морган Џуниор, која свирела бас на неколку свирки. Тапанарот Мики Харт и текстописецот Роберт Хантер се приклучиле кон групата во 1967 година. Со исклучок на МекКернан, кој починал во 1973 година и Харт, кој привремено се одвоил во периодот од 1971 до 1974 година, јадрото на групата останало заедно во текот на целата нејзина триесетгодишна историја. Другите официјални членови на групата биле: Том Константен (клавијатури, 1968-1970), Џон Пери Барлоу (текстописец, 1971-1995), Кит Годо (клавијатури, 1971-1979), Дона Гохо (вокал, 1972- 1979), Брент Мидленд (клавијатури, вокали, 1979-1990) и Винс Велник (клавијатури, вокали, 1990-1995). Брус Хорнсби (хармоника, пијано, вокал) бил член на групата на турнејата од 1990 до 1992 година, како и гостин пред и по турнејата.

Во 2015 година, четворицата преживеани ја одбележале педесетгодишнината на групата со серија концерти, кои биле нивните последни настапи заедно.

Наводи

уреди
  1. Meriwether, Nicholas G. (2012). Reading the Grateful Dead: A Critical Survey. Scarecrow Press. стр. 280. ISBN 0-8108-8371-6.
  2. Metzger, John (1999). „Mother McCree's Uptown Jug Champions“. The Music Box. The Music Box, Inc. Архивирано од изворникот на September 27, 2012. Посетено на August 21, 2012.
  3. Kaye, Lenny (1970). „The Grateful Dead – Live/Dead. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 2013-02-01. Посетено на October 18, 2010.