Грб на Мекленбург-Западна Померанија

Грб на Мекленбург-Западна Померанијагрб на германската сојузна покраина Мекленбург-Западна Померанија.

Грб на Мекленбург-Западна Померанија
Coat of arms of Mecklenburg-Western Pomerania (great).svg
Варијанти
Coat of arms of Mecklenburg-Western Pomerania (small).svg
Помал грб
Подробно
ГрбоносецВлада на Мекленбург-Западна Померанија
Усвоен1990
УпотребаПоголемиот грб се користи од парламентот и повисоките покраински власти, помалиот грб од пониските покраински власти.

Поголемиот грб на покраината ја прикажува главата на бик на Мекленбург, грифонот на Померанија и црвениот орел на Бранденбург. Помалиот грб ја прикаќува само главата на бико на Мекленбург и грифинот на Померанија. Потекнува од грбовите на Мекленбург-Шверин и Мекленбург-Штрелиц, некогашни држави на територијата на покраината, заедно со Војводството Померанија, кои имале многу посложени грбови.

ДеловиУреди

Мекленбург Померанија Бранденбург
     

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  • „Покраински грб“. Влада на Мекленбург-Западна Померанија. Архивирано од изворникот на 2011-07-20. Посетено на 2013-12-07.