Грамцов (германски: Gramzow) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија. Грамцов претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Грамцов
Црква во Грамцов
Црква во Грамцов
Грамцов во рамките на Германија
Грамцов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Грамцов
Градоначалник Карл Хајман
Основни податоци
Површина 65,67 км2
Надм. височина 65 м
Население 1.788 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17291
Повик. бр. 039861
Портал www.amtgramzow.de
Местоположба на Грамцов во рамките на округот Укермарк
Карта
Координати 53°13′00″ N; 14°00′00″ E / 53.2167° СГШ; 14° ИГД / 53.2167; 14Координати: 53°13′00″ N; 14°00′00″ E / 53.2167° СГШ; 14° ИГД / 53.2167; 14

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)