Грамади - Блатец (археолошко наоѓалиште)

Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Грамади
Грамади is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Грамади
Грамади
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Грамади
Место Блатец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


населба
некропола
Период римско време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Грамади е населба со некропола од римското време. Се наоѓа на 1 км североисточно од селото Блатец, во подножјето на локалитетот Кале, на површина од 2 хектара каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и од покривни ќерамиди, како и градежен материјал. Западно од Кале се гледаат камени конструкции од гробови со ориентација исток-запад.

ПоврзаноУреди

Други археолошки локалитети во околината на Виница.


ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди