Градиште II - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Градиште 2
Градиште 2 is located in Археолошко наоѓалиште во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Градиште 2
Градиште 2
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Градиште 2
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


населба
Период железно време
доцноантичко време
Портал:Археологија

Археолошкото наоѓалиште Градиште II е утврдена населба од железното време и доцноантичкото време. На висок рид со доминантна местоположба над Драгобрашка Река се зачувани остатоци од бедем, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.

ПоврзаноУреди

Други археолошки наоѓалишта во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди