Градиште (Градец, Валандовско)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Градиштеархеолошко наоѓалиште во валандовското село Градец. Претставува градиште од доцноантичко време. Се наоѓа на 3 км западно од селото, каде над висок рид што доминира над долината на Вардар, на зарамнето плато има зачувани темели од одбранбен бедем. Овде на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°22′45″N 22°24′05″E / 41.37917° СГШ; 22.40139° ИГД / 41.37917; 22.40139Координати: 41°22′45″N 22°24′05″E / 41.37917° СГШ; 22.40139° ИГД / 41.37917; 22.40139
Основни податоци
Место Градец
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069