Градина на исчезнатиот во акција

Координати: 31°46′29.97″N 35°10′40.86″E / 31.7749917° СГШ; 35.1780167° ИГД / 31.7749917; 35.1780167

Градина на исчезнати во акција (на хебрејски: גן הנעדרים‎) е спомен градина во Херцелска Гора во Ерусалим. Таа се наоѓа на гробиштата во Националниот војската и полицијата. Градината е посветена на Исчезнати во акција, кој погреб местото е познато од 1914 до денес, а исто така привремена споменикот на непознатиот војници планира да се пресели во Националниот Спомен сала кој ќе биде отворен во 2017 година во близина. Спомен вклучува имиња на еврејски и не-еврејски војници и офицери кои се служел во израелската армија и израелската полиција. основана во 1954 година кратко време по древната Еврејска пештера е откриена во близина на пример: Недостасува дел и стана градина на исчезнатите во 2004 година градината е меѓу кои и "празни гробови" со спомен-плоча со сите имиња на "Недостасува во акција "веднаш до споменикот на плоштад.

Одборот на имиња

и привремени споменик на непозната војници, кој се планира да се пресели во Националниот Спомен сала, која е изградена на влезот на гробишта.

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди