Горња Битња (словенечки: Gornja Bitnja) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Горња Битња
Gornja Bitnja
Горња Битња is located in Slovenia
Горња Битња
Горња Битња
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′13″N 14°11′47.2″E / 45.60361° СГШ; 14.196444° ИГД / 45.60361; 14.196444
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна1,13 км2 (0,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000442199999442,2 м
Население (2020)
 • Вкупно42
 • Густина37/км2 (96/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6255