Горно Ѓуѓанци

село во Општина Свети Николе
(Пренасочено од Горно Ѓуѓанце)

Горно Ѓуѓанци (порано: Горно Ѓуѓанце или Горно Ѓуганце) — село во Општина Свети Николе, во околината на градот Свети Николе.

Горно Ѓуѓанци
Горно Ѓуѓанци is located in Македонија
Горно Ѓуѓанци
Местоположба на Горно Ѓуѓанци во Македонија
Координати 41°59′36″N 21°59′7″E / 41.99333° N; 21.98528° E / 41.99333; 21.98528Координати: 41°59′36″N 21°59′7″E / 41.99333° N; 21.98528° E / 41.99333; 21.98528
Регион Овче Поле
Општина Свети Николе
Население 3 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 456 м
Горно Ѓуѓанци на општинската карта
Горно Ѓуѓанце во Општина Свети Николе.svg

Атарот на Горно Ѓуѓанци во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Селото е сместено во областа Овче Поле. Селото се наоѓа на 17 километри североисточно од Градот Свети Николе. Соседни села се: Долно Ѓуѓанци и Орел од југ, Кокошиње од север, Строиманци од исток, Макреш од југоисток.

ИсториjaУреди

Во XIX век селото е дел од Кратовската каза во Отоманското Царство.

Во 2014 г. на селото официјално му е вратено традиционалното име Горно Ѓуѓанци.[1]

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Горно Ѓуѓанци живееле 110 жители, сите Македонци.[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Горно Ѓуѓанци имало 160 Македонци, егзархисти.[3]

Според пописот од 2002 година, селото Горно Ѓуѓанци има само 3 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 110[2] 160[3] 198 211 178 91 37 18 11 3

РодовиУреди

Горно Ѓуганци е македонско село.

Според истражувањата од 1957/58 родови во селото:

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Селото е опфатено во изборното место бр. 1694 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. на селото Долно Ѓуѓанци.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 96 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. "Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија" (PDF). Сл. Весник на Р. Македонија, бр.149 од 13.09.2014 година.
  2. 2,0 2,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 222.
  3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 130-131.
  4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  6. Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска котлина.
  7. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  8. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди