Голем Поповац е село сместено во општина Петровац на Млави во Србија .[1]

Опис уреди

Земјоделска селска населба од збиен тип, на (188 метри) рид - крак на Сопотската греда и на страните на Васички поток, 12 километри северозападно од Петровац на Млави. Површината на атарата е 1.541 Велики Поповац ха. Во селото во околината има повеќе извори (Точурак, Бучура, Жедна вода, Трахил, Чајник, Бкурани, Стублове, Бабина глава, Бакаличина чешма, Васиќски, Милошевачки и Влашки кладенац, Точак, Чукаре и др.), последниот од кој според традицијата лечи очни болести.

Населението е српско (слави Св. Трифун, Јован, Ѓурѓовден, Лазар, Ѓурѓовден, Петковица и др.)

Наводи уреди

  1. „Institut national d'études démographique (INED)“. Архивирано од изворникот на 2014-07-02. Посетено на 2016-06-26.

  44°24′22″N 21°19′18″E / 44.40611° СГШ; 21.32167° ИГД / 44.40611; 21.32167