Голема Чешма (Селемли)

археолошко наоѓалиште во Селемли, Гевгелиско
Голема Чешма

Карта

Местоположба 41°08′29″N 22°36′57″E / 41.14139° СГШ; 22.61583° ИГД / 41.14139; 22.61583
Основни податоци
Место Селемли
Општина Богданци
Тип

 населба  населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Голема Чешмаархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското селото Селемли, Општина Богданци. Претставува населба од доцната антика.

Јужно од селото, во близина на вештачкото Селемлиско Езеро, во плантажите на поранешен „Винојуг“ се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал: тегули, имбрекси и многу кршен камен.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 113. ISBN 9989-649-28-6.