Гозек (германски: Goseck) — општина, која се наоѓа на реката Зале, во округот Бургенланд, во германската покраина Саксонија-Анхалт.

Гозек
Црква во Гозек
Црква во Гозек
Црква во Гозек
Гозек во рамките на Германија
Гозек
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Унштрутал
Градоначалник Хилмар Панзе
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 152 м
Население 1.023 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06667
Повик. бр. 03443
Местоположба на Гозек во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°11′41″N 11°52′18″E / 51.19472° СГШ; 11.87167° ИГД / 51.19472; 11.87167

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)