Главовица — село во Општина Кочани, во околината на градот Кочани.

Главовица
Главовица is located in Македонија
Главовица
Местоположба на Главовица во Македонија
Координати 42°02′25″N 22°29′17″E / 42.04028° N; 22.48806° E / 42.04028; 22.48806Координати: 42°02′25″N 22°29′17″E / 42.04028° N; 22.48806° E / 42.04028; 22.48806
Регион Logo of Eastern Region, North Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Kočani Municipality.svg Кочани
Население 59 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2300
Повик. бр. 033
Надм. вис. 539 м
Главовица на општинската карта
Главовица во Општина Кочани.svg

Атарот на Главовица во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа северно од Кочанската Котлина. Поточно, селото лежи на падините на Осогово и е северно од градот Кочани.

ИсториjaУреди

Во XIX век Главовица било дел од Кочанската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот публицист Васил Канчов, селото во 1900 година имало 155 жители Македонци Христијани.[1]

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Главовица живееле 154 жители, сите Македонци.[2]

Според последното пребројување на населението од 2002 има само 59 жители Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 154[2] 238 252 265 262 199 138 134 54

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 896 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 45 гласачи.[6]

НаводиУреди

  1. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.227.
  2. 2,0 2,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.229.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  6. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди

Сателитска снимка на Главовица на Google Maps.