Гајсмар

општина во Германија

Гајсмар (германски: Geismar) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Гајсмар
Поглед кон Гајсмар
Поглед кон Гајсмар
Поглед кон Гајсмар
Гајсмар во рамките на Германија
Гајсмар
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Алојс Генау (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,32 км2
Надм. височина 210 м
Население 1.067 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Гајсмар во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°13′53″N 10°9′59″E / 51.23139° СГШ; 10.16639° ИГД / 51.23139; 10.16639

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)