Гамила

врв на планината Пинд во Епир

Гамила (грчки: Γκαμήλα) — врв на планината Пинд и највисок врв на масивот Тимфи. Се издига на висина од 2.497 м.[1]

Гамила
Γκαμήλα
Zagori Dragonlake and Gamila summit.jpg
Змејското Езеро со Гамила
Највисока точка
Надм. вис.2.497 м
Координати39°57′28″ N; 20°48′37″ E / 39.9579° СГШ; 20.8102° ИГД / 39.9579; 20.8102Координати: 39°57′28″ N; 20°48′37″ E / 39.9579° СГШ; 20.8102° ИГД / 39.9579; 20.8102
Географија
МестоЗагори, Епир
Матичен венецПинд

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Gamila“. World Mountain Encyclopedia. Посетено на 16 јули 2015.