Г’л’б Спасов Донев (бугарски: Гълъб Спасов Донев; роден на 28 февруари 1967 во Софија) е бугарски политичар. Од 2 август 2022 година тој ја извршува функцијата премиер на Бугарија.[1][2][3][4]

Г’л’б Донев
Гълъб Донев
Премиер на Бугарија
На должноста
Стапил
2 август 2022
Претседател Румен Радев
Претходник Кирил Петков
Лични податоци
Роден(а) 28 февруари 1967(1967-02-28)(57 г.)
Софија, Бугарија
Партија независен
Деца 1

Како независен политичар, претходно бил министер за труд и социјална политика во владата на Стефан Јанев.[2] Тој е експерт за финансии, право и социјална политика, а има и воено искуство.[5]

Наводи

уреди
  1. „Bulgaria President Appoints Social Policy Advisor Interim PM“. Balkan Insight (англиски). 1 August 2022. Посетено на 2022-08-01.
  2. 2,0 2,1 „Galab Donev Appointed Caretaker PM“. www.bta.bg (англиски). Посетено на 2022-08-01.
  3. „Bulgaria president calls Oct 2 snap polls, appoints caretaker govt“. Reuters (англиски). 1 August 2022. Посетено на 2022-08-01.
  4. „Who is the new acting Prime Minister Galab Donev – Bulgaria“. Bulgaria Posts English (англиски). 1 August 2022. Посетено на 2022-08-03.
  5. „Who is the new acting Prime Minister Galab Donev – Bulgaria“. bulgaria.postsen.com. Посетено на 2022-09-10.