ГП Западна Франција 2013

(Пренасочено од ГП Уест-Франција 2013)

ГП Западна Франција 2013 било 77. издание на еднодневната велосипедска трка ГП Западна Франција. Била одржана на 1 септември 2013 на растојание од 243 километри, почнувајќи и завршувајќи во Плуе, Франција. Била дваесет и четврта трка во сезоната на Светската турнеја.

ГП Западна Франција 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 24 од 28
Детали за трката
Date 1 септември 2013
Растојание 243 км
Време 5ч 59' 54" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Филипо Поцато (Италија) (Лампре-Мерида)
Втор  Џакомо Ницоло (Италија) (РадиоШек-Леопард)
Трет  Самуел Димулен (Франција) (Аг2р-Ла Мондијал)
2012
2014

Трката била освоена од возачот на Лампре-Мерида Филипо Поцато, пред возачот на РадиоШек-Леопард Џакомо Ницоло и возачот на Аг2р-Ла Мондијал Самуел Димулен, кој го заокружил подиумот.

Екипи

уреди

Бидејќи ГП Западна Франција бил настан од Светската турнеја, сите 19 UCI World Tour екипи биле автоматски повикани и се обврзани да испратат екипа. Пет други екипи биле повикани со специјални покани на трката и со тоа била создадена група од 24 екипи.

Екипите кои учествувале на трката биле:

† Поканети професионални континентални екипи.

Резултати

уреди
Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Филипо Поцато (ИТА) Лампре-Мерида 5ч 59' 54" 80
2   Џакомо Ницоло (ИТА) РадиоШек-Леопард и.в. 60
3   Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в. 50
4   Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Белисол и.в. 40
5   Даниеле Бенати (ИТА) Тим Саксо-Тинкоф и.в. 30
6   Тор Хушовд (НОР) Аксент Џобс-Ванти и.в. 22
7   Елија Вивијани (ИТА) Канондејл и.в. 14
8   Франсиско Вентосо (ШПА) Мовистар Тим и.в. 10
9   Борут Божич (СЛО) Астана и.в. 6
10   Џон Дегенколб (ГЕР) Аргос-Шимано и.в. 2

Надворешни врски

уреди