Вeнсaнска шума

Координати: 48°49′41.05″N 2°25′58.50″E / 48.8280694° СГШ; 2.4329167° ИГД / 48.8280694; 2.4329167

Езерото
Хиподромот во Вансан

Вансанската шума (фр. Bois de Vincennes) е парк во англиски стил во источниот дел на Париз. Паркот го носи името по градот Вансан кој се наоѓа во близина.

Оваа шума е дел од XII округ во Париз.

Подрачјето зафаќа површина од 9,947 km² (или 2,458 акри), што е речиси трипати пошироко од Централ Парк во Њујорк, и четири пати пошироко од Хајд Парк во Лондон.

ИсторијаУреди

Во минатото паркот бил ловиште за француските кралеви, а потоа, после Француската Револуција станал место на кое се правеле воени вежби. Во јавен градски парк се претворил за време на Наполеон III во 1860.

Паркот официјално станал дел од градот Париз во 1929.

ЗнаменитостиУреди

 
Високата кула на Вансанскиот замок

На северниот крај на Вансанската шума се наоѓа Вансанскиот замок, кој бил омиленото второ живеалиште на многу француски кралеви во 14-от век.

Шумата се користи денес и за спортски активности. Во источниот дел се наоѓаат Вансанскиот хиподром и велодром а воедно и Францускиот институт за спорт и физичко образование.

Во западниот дел се наоѓа зоолошка градина.

ЕзераУреди

На подрачјето на Вансанската шума се простираат 4 езера, напојувани со вода од реката Марна:

  • Езерото Домезнил, на запад, со површина од 12 хектари, на кое има два острова
  • Езерото Миним, на североисток, со површина од 6 хектари и 3 острови
  • Езерото Сен-Манде, на северозапад
  • Езерото Гравел, на југозапад, со површина од 1 хектар.

Надворешни врскиУреди