Врбник (Албанија)

Врбник или Врмник (албански: Verniku/Vërnik, грчки: Βερνίκι; Верники) — македонско село во општината Девол од Горичката област, југоисточна Албанија. Важи за најисточна точка на државата, и спаѓа во историско-географската област Корешта, која целосно се наоѓа во западна Егејска Македонија, освен ова село кое се нашло во Албанија со поделбата на Македонија.

Врбник

Vernik
село
Врбник is located in Албанија
Врбник
Врбник
Координати: 40°38′40″N 21°01′26″E / 40.64444° СГШ; 21.02389° ИГД / 40.64444; 21.02389Координати: 40°38′40″N 21°01′26″E / 40.64444° СГШ; 21.02389° ИГД / 40.64444; 21.02389
Земја Албанија
ОбластГорица
ОпштинаДевол
Општ. един.Центар Билишта
Население (2005)
 • Вкупно280
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

ИсторијаУреди

 
Врбник за време на Првата светска војна.

ГеографијаУреди

Селото се наоѓа недалеку од општинскиот центар, градот Билишта и на околу 40 километри северозападно од Костур (Грција), на околу 50 километри од Лерин (Грција), на 80 километри јужно од Охрид и на околу 30 километри источно од Корча. На околу 10 километри северно од селото се наоѓа Малото Преспанско Езеро и Мала Преспа.

ДемографијаУреди

КултураУреди

ЛичностиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди