Враќањето на Шерлок Холмс

Враќањето на Шерлок Холмс е збирка раскази со Шерлок Холмс од писателот Артур Конан Дојл, првобитно издадени во 1903-1904.

Враќањето на Шерлок Холмс  
Return of sherlock holmes.jpg
Корица на првото издание на книгата.
АвторАртур Конан Дојл
Наслов на
оригиналот
The Return of Sherlock Holmes
ИлустраторСидни Пеџет
ЗемјаОбединето Кралство
Јазиканглиски
СеријалШерлок Холмс
Жанр(ови)детективски расказ
ИздавачЏорџ Њунес
Издадена1905[1]
Медиумпечатено
Страници403
ПретходнаБаскервилски пес
СледнаДолината на стравот

ИсторијаУреди

Книгата за прв пат била издадена на 7 март 1905 г. од издавачот Џорџ Њунс и во колонијално издание од Лонгманс. Тираж при првото печатење: 30.000. За американското издание од Меклур, Филипс & Др. се испечатели уште 28.000 примероци.

Ова била првата збирка по 1893, кога Холмс „умира“ во „Финалниот проблем“. Откога го издал Баскервилскиот пес во 1901 год. (иако дејствието е пред Холмсовата смрт) Дојл бил под голем притисок да го оживее неговиот славен лик.

РасказиУреди

Оваа збирка содржи раскази чие дејствие се одвива во 1894 год., со тоа што му го дава на Холмс периодот од 1891 до 1894 год. за да го објасни „Големиот јаз“ за време на кој секој мислел дека тој е мртов.

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди