Владичин Хан — гратче и општина во Пчињскиот Округ во Србија. Според пописот во 2002, самото место имало 8.338 жители, а општината броела 23.703 жители. Ова живописно гратче е сместено долж главната магистрала Белград - Ниш - Скопје - Солун (Европски пат E 75).

Владичин Хан
Владичин Хан
Општина и град
Грб на Владичин Хан
Местоположба на општината Владичин Хан во рамките на Србија
Местоположба на општината Владичин Хан во рамките на Србија
Координати: 42°42′N 22°04′E / 42.700° СГШ; 22.067° ИГД / 42.700; 22.067
ЗемјаСрбија
ОкругПчински
Насел. места51
Управа
 • ГрадоначалникНенад Митровиќ
Површина[1]
 • Општина366 км2 (141 ми2)
Население (Попис 2002)[2]
 • Град8.338
 • Општина23.703
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.17510
Повик. бр.+381 17
Рег. табличкиVR
Мреж. местоwww.vladicinhan.com
Автобуската станица во Владичин Хан

Општина

уреди

Општината Владичин Хан ги опфаќа следниве населени места:

Демографија (попис 2002)

уреди

Етничкиот состав на општината е следниов:

Наводи

уреди
  1. „Општини во Србија, 2006“. Републички завод за статистика на Србија.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во 2002 г. Книга 1: Национална или етничка припадност по населби (српски). Републички завод за статистика на Србија. 2003. ISBN 86-84443-00-09 Проверете ја вредноста |isbn=: length (help).

Поврзано

уреди