Винзен (германски: Winsen) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Винзен
Грб на Винзен
Винзен (Холштајн) во рамките на Германија
Винзен (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Кисдорф
Градоначалник Јирген Винклер
Основни податоци
Површина 4,08 км2
Надм. височина 37 м
Население 374 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24568
Повик. бр. 04191
Портал www.amt-kisdorf.de
Местоположба на Винзен во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°49′56″N 10°0′42″E / 53.83222° СГШ; 10.01167° ИГД / 53.83222; 10.01167

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)