Вејн (округ во Мичиген)

округ во Мичиген, САД

Вејн (англиски: Wayne) е округ во американската држава Мичиген. Овој округ според статистиките во 2000 година, има 1 985 101 жител, што го прави најголем округ во Мичиген, и 13-ти округ по број на жители во САД. Окружен центар е Детроит, Мичиген,[1] најголемиот град во Мичиген по број на жители.

Вејн Округ во Мичиген

Наводи

уреди
  1. „Најди Округ (во англиски)“. Архивирано од изворникот на 2008-06-26. Посетено на 2021-08-11.