Dutch Topographic map of Weert, July 2013 Верт (холандски изговор: [ʋeːrt]  ( слушни); лимбуршки: Wieërt, local pronunciation: [βiəʀt]) е општина и град во југоисточна Холандија во покраината Лимбург. Верт имаше население 49.651 во година. 2017. Се наоѓа на средина на железничката линија Ајндховен - Мастрихт и е, исто така, од другата страна на Јужен-Вилемсварт каналот.

Верт
Wieërt
Општина
Свети Мартин црквата во Верт
Свети Мартин црквата во Верт
Знаме на Верт
Знаме
Грб на Верт
Грб
Highlighted position of Weert in a municipal map of Limburg
Location in Limburg
ЗемјаХоландија
ПокраинаЛимбург
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЈос Хаијсман (D66)
Површина[2]
 • Вкупна105,52 км2 (4,074 ми2)
 • Земјишна104,52 км2 (4,036 ми2)
 • Вода1,00 км2 (40 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000003500000035 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно49.651
 • Густина475/км2 (1,230/ми2)
ДемонимWeertenaar, Weerter
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.6000–6006, 6039
Повик. бр.0495
Мреж. местоweert.nl

Населени местаУреди

 • Алстверттерхеиде
 • Босхофен
 • Леукен
 • Лаар
 • Стрампроу
 • Свартбрук
 • Тунгелрој
 • Грунвуд
 • Бист
 • Моленакер
 • Ларвелд
 • Мусел
 • Верт

Градот ВертУреди

Верт ги добил градските права на Холандија во 1414 година.

ДемографијаУреди

Според податоцаите од 2014 година, во Верт живееле 48,825 жители.

ЈазициУреди

 • Холандски јазик во Верт најчесто се збори на карактеристиен лимбуршки акцент дијалект, односно акцент, кои не треба да се меша со лимбуршкиот јазик.
 • Лимбургски е преклопување термини на тонски дијалекти во Белгија и Холандија во провинцијата Лимбург. Дијалектот Верт е само еден од многуте варијанти на лимбуршки.[5]

СообраќајУреди

Железничка станица Верт:

Познати личностиУреди

Соработка со градовиУреди

Верт е збратимен со следните градови:

НаводиУреди

 1. „A.A.M.M. (Jos) Heijmans“ (холандски). Gemeente Weert. Архивирано од изворникот на 2015-03-17. Посетено на 4 December 2013.
 2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
 3. „Postcodetool for 6001GJ“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 4 December 2013.
 4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
 5. Heijmans, Linda; Gussenhoven, Carlos (1998), „The Dutch dialect of Weert“ (PDF), Journal of the International Phonetic Association, 28: 107, doi:10.1017/S0025100300006307

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Лимбург покраина (Холандија)