Вепски јазикбалтофински јазик, дел од групата на уралски јазици. Јазикот е сроден со финскиот и карелискиот јазик и се пишува на латиница. Според податоците на Советските власти од 1989 година, во СССР имало околу 12.500 Вепси. Во Русија околу 350 деца го изучуваат јазикот во 5 национални училишта,[3] Јазикот е аглутинативен и има 23 падежи, најмногу од сите балтофински јазици.

Вепски јазик
Вепски јазик
vepsän kel’
Застапен воРусија
ПодрачјеКарелија, Ингрија
НародВепси
Говорници3,610 (попис 2010)[1]  
Јазично семејство
уралско
Писмолатиница (вепска азбука)
Признаен како малцински воРепублика Карелија[2]
Јазични кодови
ISO 639-3vep

Дијалекти уреди

Јазикот е поделен на три главни дијалектни групи:

  • северновепски - езеро Онега до Петрозаводск на југ, до реката Свир на север,
  • централновепски - околу Санкт Петербург
  • јужновепски - околу Санкт Петербург

Лични заменки уреди

вепски македонски
minä јас
sinä ти
hän тој/ таа/ тоа
ние
вие
тие

Броеви уреди

броеви вепски
1 üks'
2 kaks'
3 koume
4 nell'
5 viž
6 kuz'
7 seičeme
8 kahesa
9 ühesa
10 kümne
11 üks'toštkümne
12 kaks'toštkümne
20 kaks'kümne
34 koumekümne nell'
100 sada
1000 tuha

Писмо уреди

Јазикот користи латиница.[4]

Големи букви
A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š Z Ž T U V Ü Ä Ö '
Мали букви
a b c č d e f g h i j k l m n o p r s š z ž t u v ü ä ö '

Наводи уреди

  1. http://www.ethnologue.com/language/vep
  2. „Законодательные акты: О государственной поддержке карельского, вепсского и финского языков в Республике Карелия“. Архивирано од изворникот на 2017-10-11. Посетено на 2014-06-30.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2018-09-01. Посетено на 2014-06-30.
  4. „The government of the Republic of Karelia approved the Veps language alphabet“. Архивирано од изворникот на 2011-07-16. Посетено на 2011-01-08.

Надворешни врски уреди