Венцел I (војвода од Саксонија-Витенберг)

Венцел I (германски: Wenzel I., Herzog von Sachsen-Wittenberg, роден во 1337 - починал на 15 мај 1388 во Целе) — владетел од династијата Аскани како војвода од Саксонија, изборен кнез од Саксонија и кнез од Линебург во периодот од 1370 до 1388 година.

Венцел I
WenzelISachsenWittenberg.jpg
Изборен кнез на Саксонија
На престол 1370-1388
Претходник Рудолф II
Наследник Рудолф III
Кнез од Линебург
На престол 1370-1388
Претходник Магнус II
Наследник Бернард I и
Хајнрих I
Сопруги Сесилија
Деца
* Рудолф III
Династија Аскани
Татко Рудолф I
Мајка Агнес
Роден(а) о.  1337
Починал(а) 15 мај 1388(1388-05-15)
Целе

Рани годиниУреди

Венцел бил син на војводата Рудолф I (починал во 1356) и на неговата трета сопруга Агнес од Линдов , ќерка на Улрих I од Линдов.

УправувањеУреди

Во декември 1370 година Венцел го наследил својот починат полубрат Рудолф II, бидејќи тој немал наследници. Во 1376 година како изборен кнез учествувал во изборот на Венцел IV Мрзливиот за германски крал и во 1377 година во Алтмарк помагнал во изборот на Карло IV за цар на Светото Римско Царство.

Венцел починал ненадејно од тешка болест за време на опсадата на Целе. Најверојатно бил отруен.

СемејствоУреди

Рудолф II се оженил на 23 јануари 1367 година за Сесилија од Карара, ќерка на Франческо I Карара, грофот на Падова. Тие имале 6 деца:

ЛитератураУреди

  • Lorenz Friedrich Beck: Herrschaft and Territorium des Herzöge of Saxe-Wittenberg (1212–1422). Potsdam, 2000. ISBN 3-932981-63-4
  • Heinrich Kühne: Die Askanier. Drei Kastanien Verlag, 1999. ISBN 3-933028-14-0
  • Georg Hirschfeld: Geschichte der Sächsisch-Askanischen Prince-Electoren. Julius Sittenfeld, Berlin 1884.
  • W. of Sommerfeld (1896), „Wenceslas“, Allgemeine Deutsche Biographie (ADB) (германски), 41, Leipzig: Duncker & Humblot, стр. 735–736

Надворешни врскиУреди

Венцел I (војвода од Саксонија-Витенберг)
Роден(а): about 1337 Починал(а): 15 мај 1388
Владејачки титули
Претходник
Рудолф II
Изборен кнез на Саксонија
1370–1388
Наследник
Рудолф III
Претходник
Магнус II
Кнез од Линебург
1370–1388
со неговиот внук Албрехт (1370–1385)
Наследник
Бернард I и
Хајнрих I