Вендсе е езеро во државата Бранденбург, Германија. Се наоѓа западно од градот Бранденбург на Хафел, и е еден од голем број на директно поврзани езера, заедно со Брајтлингзе, Месершкел, Плауер Си и Кензе.

Вендсе
Seegartenbrücke Kirchmöser 108.jpg
ПодрачјеБрандербург
Координати52°24′39″ СГШ; 12°29′04″ ИГД / 52.410797° СГШ; 12.484417° ИГД / 52.410797; 12.484417Координати: 52°24′39″ СГШ; 12°29′04″ ИГД / 52.410797° СГШ; 12.484417° ИГД / 52.410797; 12.484417
Главни приливиКанал Елба-Хафел
Главни истециПлауер Си
Сливни земјиГерманија
Површина&100000000000000008000000.8 км2
Најг. длабочина4,9 м м

Езерото има површина од 80 хектари и има максимална длабочина од 4,9 метри.

Езерото е пловно и има директен пристап до Плауер Си, а оттука и на реката Хафел, на нејзиниот источен крај, каде што е поврзано со Сегартенбрукхер. Каналот Елба-Хафел влегува во езерото на западниот крај. Краток пловен канал, исто така, го поврзува јужниот крај на Вендсе со Вустервиц. Навигацијата се спроведува како дел од каналот Елба-Хавел.[1][2]

НаводиУреди

  1. Sheffield, Barry (1995). Inland Waterways of Germany. St Ives: Imray Laurie Norie & Wilson. pp. 91–93. ISBN 0-85288-283-1.
  2. "Hauptstrecken Abkürzungen" [Main route abbreviations] (германски). Wasser- und Schifffahrtsverwaltung des Bundes. Посетено на 2011-02-06.