Вајар (галаксија)

пречкеста спирална галаксија во соѕвездието Вајар
За истоименото соѕвездие, погл. Вајар (соѕвездие).

Вајар или Сребреник (NGC 253) — пречкеста спирална галаксија во соѕвездието Вајар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Вајар (галаксија)
Поглед на галаксијата Вајар од телескопот ESO VISTA на Параналската опсерваторија во Чиле
Поглед на галаксијата Вајар од телескопот ESO VISTA на Параналската опсерваторија во Чиле
Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 47 м 33,1 с
Деклинација - 25° 17' 15"
Положбен агол 52°
Податоци од набљудување
Вид на тело пречкеста спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
7,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 29' х 6,8'
Историја
Откривач Каролина Хершел
Откриена 23 септември 1783
Други ознаки ESO 474-29, MCG -4-3-9, UGCA 13, Sculptor galaxy, Silver Dollar

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Вајар се споменува и како ESO 474-29, MCG -4-3-9, UGCA 13, Sculptor galaxy, Silver Dollar .

Откривање

уреди

Телото е откриено на 23 септември 1783 година од страна на Каролина Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 4,2 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, Вајар е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,2 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] Вајар има привидни димензии од 29' х 6,8'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 47 м 33,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 25° 17' 15".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 52°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на Вајар е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2789. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 306; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6421. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1199.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди

Координати:   &1000000000000000000000000ч &1000000000000004700000047м &1000000000000003300000033с, −&1000000000000002500000025° &1000000000000001700000017′ &1000000000000001800000018″