Василички Гробишта (Тројаци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Василички Гробишта

Карта

Местоположба 41°22′46″N 21°44′40″E / 41.37944° СГШ; 21.74444° ИГД / 41.37944; 21.74444
Основни податоци
Место Тројаци
Општина Прилеп
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Василички Гробиштаархеолошко наоѓалиште кај селото Тројаци, Прилепско. Претставува некропола од римско време.

На 1 км североисточно од селото, покрај патот за селото Топлица се откриени гробови со насоченост исток-запад. Најдена е мермерна стела висока 1,20 м, со едикула во горниот дел во која се претставени три бисти изработени во плиток релјеф.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 314. ISBN 9989-649-28-6.