Варошка парохија

парохија на МПЦ-ОА

Варошката парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Прилепското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Димитриј“.

Парохијата ги опфаќа селата: Варош, Мажучиште, Сенокос, Забрчани, Горно Село и Небрегово.

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Димитриј“
(главна парохиска црква)
Варош 13 век  
Црква „Св. Архангел Михаил“
(манастирска црква)
Варош 10-14 век  
Црква „Св. Никола“ Варош 1298  
Црква „Св. Петар и Павле“ Варош 14 век  
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Варош 15 век  
Црква „Св. Атанасиј“ Варош  
Црква „Св. Недела“ Варош
Црква „Св. Богородица“ Мажучиште 18 век  
Црква „Св. Атанасиј“ Сенокос 12 јули 1874  
Црква „Св. Атанасиј“ Забрчани 1987  
Црква „Св. Богородица“ Горно Село 1890  
Црква „Св. Никола“ Небрегово 1882  
Црква „Св. Јован Крстител“
(манастирска црква)
Небрегово 1970  

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

41°21′28″N 21°31′54″E / 41.35778° СГШ; 21.53167° ИГД / 41.35778; 21.53167