Варвара (Драдња)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Варвара


Местоположба 41°23′44″N 21°54′23″E / 41.39556° СГШ; 21.90639° ИГД / 41.39556; 21.90639Координати: 41°23′44″N 21°54′23″E / 41.39556° СГШ; 21.90639° ИГД / 41.39556; 21.90639
Основни податоци
Место Драдња
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Варвара археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Драдња. Претставува населба од римско време. На доминантна тераса, што се наоѓа над речното корито, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 148, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069