Варберг (германски: Warberg) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Варберг
Замокот Варберг
Замокот Варберг
Грб на Варберг
Варберг во рамките на Германија
Варберг
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Норд-Елм
Градоначалник Клаус Дитер Блом
Основни податоци
Површина 8,01 км2
Надм. височина 132 м
Население 828 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38378
Повик. бр. 05355
Портал www.warberg.de
Местоположба на Варберг во рамките на округот Хелмштет
Карта
Координати 52°11′0″N 10°56′0″E / 52.18333° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.18333; 10.93333Координати: 52°11′0″N 10°56′0″E / 52.18333° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.18333; 10.93333

ГеографијаУреди

Општината се наоѓа во природниот парк Елм-Лапвалд.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди