Ван (покраина)

Ван (турски: Van) е провинција во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ван . Покраината има 1 012 707 жители (2006) и површина од 19 069 кв.км. Разделен е на 12 општини.

Van
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Van во Турција
Местоположба на покраината Van во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total19,069 км2 (7,363 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.035.418
 • Густина54,000/км2 (140,000/ми2)
Повик. бр.0276
Рег. таб.65

НаводиУреди