Вал д’Изер

(Пренасочено од Вал д'Изер)

Вал д’Изер (француски: Val-d'Isère) — француска општина во департманот Савоја и регионот Оверњ-Рона-Алпи. Се наоѓа во југоисточниот дел на Франција, на оддалеченост од 5 km од границата со Италија.

Вал д'Изер
Val-d'Isère
Скијачко одморалиште Вал д’Изер
Скијачко одморалиште Вал д’Изер
Грб на Вал д'Изер
Вал д'Изер is located in Франција
Вал д'Изер
Вал д'Изер
Координати: 45°27′02″N 6°58′41″E / 45.4506° СГШ; 6.9781° ИГД / 45.4506; 6.9781
ЗемјаФранција
РегионРона-Алпи
ДепартманСавоја
ОкругАлбервил
КантонБурж-Сен-Морис
Управа
 • Градоначалник (2014–2020) Марк Бауер
Површина194,39 км2 (3,644 ми2)
Население (2016)21.595
 • Густина0,17/км2 (0,44/ми2)
INSEE/Пошт. бр.73304 / 73150
Надм. висина1785 м
(прос. 1849 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Мало планинско село до манастирот Вануаз, изолирано за време на снежните периоди за време на своето минато. Вал д’Изер, благодарение на развојот на скијањето од 1930-тите, го прави една од најпознатите светски скијачки престолнини.

На скијачките патеки во Вал д'Изер редовно се одржуваат трки од Светскиот куп, секој декември во машките дисциплини, а исто така се одржувале трки во повеќе скијачки дисциплини во рамки на Зимските олимписки игри во 1992.

Надворешни врски

уреди