Валери Леонтиев

Валери Леонтјев (руски: Валерий Яковлевич Леонтьев; роден на 19 март 1949 година) е советски и руски поп пејач, чија популарност достигна својот врв во раните 1980-ти. Тој е насловен како една народна Уметник на Русија во 1996 година. Тој е познат како еден од најистакнатите уметници на руската музика. Во текот на својата кариера многу-децении, тој има снимено повеќе од 30 албуми од кои многу се продадени во милионски тиражи.

Валери Leontiev
Основни податоци
Родено имеВалери Yakovlevich Leontiev
Роден(а)19 март 1949
Country flag Коми, Русија (денес Русија)
Жанр(ови)поп, класична музика
Занимање/њаПејач
Години активност1972 - денес
Веб-местоwww.leontiev.ru
Валери Леонтјев

Надворешни врскиУреди