Бутан на Олимписките игри

Бутанскиот олимписки комитет е формиран во 1983 година и е признаен од страна на МОК во истата година.[1]

Бутан на Олимписките игри

Знаме на Бутан
МОК-код  BHU
НОК Бутански олимписки комитет
Порталbhutanolympiccommittee.org
Олимписка историја
Летни олимпијади

Првите Летни олимписки на кој настапувал Бутан се игрите во Лос Ангелес 1984 година. Во сите Летни олимписки игри до 2008 година, Бутан бил претставуван само од стрелци. Стреличарството е национален спорт во Бутан.[2] Првиот натпреварувач кој не бил стрелец бил Кунзанг Чоден на игрите во 2012 година. Таа се натпреварувала во стрелање со воздушна пушка за жена на 10 м.[3][4] Натпреварувачаката екипа на Бутан во 2012 година се состоела само од жени.[5]

Бутан никогаш нема освоено медал. [6]

И покрај тоа што Бутан е планинска земја, никогаш се нема натпреварувана на Зимските олимписки игри.

Табели на медалиУреди

Медали на Летните олимписки игриУреди

Игри Атлетичари Спортови Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
Лос Ангелес 6 1 0 0 0 0
Сеул 3 1 0 0 0 0
Барселона 6 1 0 0 0 0
Атланта 2 1 0 0 0 0
Сиднеј 2 1 0 0 0 0
Атина 2 1 0 0 0 0
Пекинг 2 1 0 0 0 0
Лондон 2 2 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. IOC. „Bhutan“. Архивирано од изворникот на 29 June 2011. Посетено на 13 July 2011.
  2. http://www.atarn.org/tibet_bhutan/bhutan/bhutan01.htm
  3. Reuters article
  4. London 2012 profile
  5. Bhutan 2012 team
  6. Sports Reference. „Bhutan“. Посетено на 13 July 2011.