Буада (округ)

Буада е округ во Науру и е дел од изборната единица Буада.

ГеографијаУреди

Буада е единствениот округ во Науру кој нема излез на море. Тој се наоѓа во југозападниот дел од островот, околу лагуната Буада. Овој округ има површина од 2.6 км2.

НаселениеУреди

Буада има вкупно население од 980 жители.


Координати: 0°32′S 166°55′E / 0.533° ЈГШ; 166.917° ИГД / -0.533; 166.917