Британски музеј

Британскиот музеј (англиски: British Museum) е еден од најстарите и најголемите музеи во светот. Музејот бил основан во 1753 година и се наоѓа во Лондон, Англија.

Британски музеј
British Museum
British Museum from NE 2.JPG
Британски музеј is located in Централен Лондон
Британски музеј
Location within Централен Лондон
Основан1753
МестоВестминстер, Англија
Координати51°31′10″ N; 0°07′37″ W / 51.519444° СГШ; 0.126944° ЗГД / 51.519444; -0.126944
Фонд7 милиони предмети
Посетеност6.049.000 (2007–2008)[1]
5.569.981 (2009)[2]
  • I место во Британија
  • II место во светот
ДиректорНил Мекгрегор
Јавен превозХолборн Central roundel1.PNG Piccadilly roundel1.PNG
Тотнам Корт Роуд Central roundel1.PNG Northern roundel1.PNG
Расел Сквер Piccadilly roundel1.PNG
Мреж. местоwww.britishmuseum.org

Во библиотеката на музејот се наоѓаат повеќе од 7 милиони книги напишани на околу 105 јазици и повеќа од 3.000 папируси. Во музејот се наоѓаат голем број на уметнички слики, монети и медали од различни ери. Овде се наоѓа и познатиот Камен од Розета.

НаводиУреди

  1. „Извештаи и состојби за пресметковна година на 31 март 2008“ (PDF). Британски музеј. 17 јули 2008. стр. 17. Посетено на 15 октомври 2008. (англиски)
  2. „Посетеност за 2009 г. на туристичките атракции членки на ALVA“. Здружение на водечки туристички атракции. Посетено на 21 мај 2010. (англиски)
  3. „сабота, 29 јануари 2000“. Uwosh.edu. 29 јануари 2000. Архивирано од изворникот на 2011-05-27. Посетено на 4 јули 2010. (англиски)