Британскиот музеј (англиски: British Museum) е еден од најстарите и најголемите музеи во светот. Музејот бил основан во 1753 година и се наоѓа во Лондон, Англија.

Британски музеј
British Museum
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Централен Лондон" does not exist
Карта
Основан1753
МестоВестминстер, Англија
Координати51°31′10″N 0°07′37″W / 51.519444° СГШ; 0.126944° ЗГД / 51.519444; -0.126944
Фонд7 милиони предмети
Посетеност6.049.000 (2007–2008)[1]
5.569.981 (2009)[2]
  • I место во Британија
  • II место во светот
ДиректорНил Мекгрегор
Јавен превозХолборн
Тотнам Корт Роуд
Расел Сквер
Мреж. местоwww.britishmuseum.org

Во библиотеката на музејот се наоѓаат повеќе од 7 милиони книги напишани на околу 105 јазици и повеќа од 3.000 папируси. Во музејот се наоѓаат голем број на уметнички слики, монети и медали од различни ери. Овде се наоѓа и познатиот Камен од Розета.

Наводи

уреди
  1. „Извештаи и состојби за пресметковна година на 31 март 2008“ (PDF). Британски музеј. 17 јули 2008. стр. 17. Посетено на 15 октомври 2008. (англиски)
  2. „Посетеност за 2009 г. на туристичките атракции членки на ALVA“. Здружение на водечки туристички атракции. Посетено на 21 мај 2010. (англиски)
  3. „сабота, 29 јануари 2000“. Uwosh.edu. 29 јануари 2000. Архивирано од изворникот на 2011-05-27. Посетено на 4 јули 2010. (англиски)