Богомир Мршуља

Богомир Б. Мршуља (Лендава, 18 септември 1940 - Белград, 30 ноември 1994 ) бил српски биохемичар.

БиографијаУреди

Богомир Мршуља е роден на 18 септември 1940 година во Лендава. Основно и средно училиште завршил во Белград и дипломирал на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Белград во 1965 година. Магистрирал во 1968 година, а докторирал во 1970 година. Бил професор на Медицинскиот факултет, редовен професор од 1984 година. За дописен член на Српската академија на науките и уметностите бил избран на 27 октомври 1994 година.[1]

ПризнанијаУреди

  • Октомвриска награда на Градот Белград, 1994 година

ДелаУреди

  • Неврохемија во невролошки заболувања, современа администрација, Белград (1994)
  • Невробиологија на церебрални циркулаторни нарушувања, медицинска книга, (1986) 

НаводиУреди

  1. „Богомир Мршуља“ (ср). Српска академија наука и уметности. 2011. Архивирано од изворникот на 05. 03. 2016. Посетено на 12. 4. 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врскиУреди