Благој Ханџиски

Македонски политичар
(Пренасочено од Благоја Ханџиски)

Благоја Ханџиски (Владимирово, Беровско, 6 јуни 1948) — македонски политичар, Министер за надворешни работи на Македонија во периодот од 29 мај 1997 до 30 ноември 1998 година.

Благоја Ханџиски
Министер за надворешни работи на Република Македонија
На должноста
29 мај 1997 – 30 ноември 1998
Претходник Љубомир Фрчковски
Наследник Александар Димитров
Министер за одбрана
На должноста
20 декември 1994 – 29 мај 1997
Претседател Бранко Црвенковски
Претходник Владо Поповски
Наследник Лазар Китановски
Лични податоци
Роден(а) 6 јуни 1948(1948-06-06)(75 г.)
Владимирово, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Партија СДСМ
Вероисповед Православен христијанин

Животопис уреди

Роден е во 1948 година во селото Владимирово, Беровско. Завршил на Електротехничкиот факултет во Скопје, а подоцна станал и доктор по електротехнички науки. Работел како електроинженер во Рудници и железарница - Скопје. Бил вработен во Трговското претпријатие „Славија“ - Скопје. Од 1973 година бил вработен на Електротехничкиот факултет како редовен професор.[1]

Бил пратеник во македонското Собрание во мандатот од 1990 до 1994 година.

Добро го знае англискиот јазик, а зборува и француски и руски јазик.

Претходник
Владо Поповски
Министер за одбрана на Македонија
19941997
Наследник
Лазар Китановски
Претходник
Љубомир Фрчковски
Министер за надворешни работи на Македонија
19971998
Наследник
Александар Димитров


Наводи уреди