Битка кај Лас Навас де Толуз

Битката кај Лас Навас де Толуз се одвила на 16 јули 1212 година и претставува важна пресвртница во Реконквиста како и во средновековната историја на Шпанија.[2] Во текот пред битката, силите на кралот Алфонсо VIII од Кастиља се придружиле на армиите на неговите доскорешни христијанска соперници, Санчо VII од Навара, Педро II од Арагон и Алфонсо II на Португалија во битка против Берберските алмохадски муслимански владетели на јужниот дел на Пиринејскиот Полуостров.

Битка кај Лас Навас де Толуз/ Битка кај Ал-Кваб
Дел од Реконквиста
Batalla de las Navas de Tolosa, por Francisco van Halen.jpg
Приказ на битката
Датум 16 јули 1212
Место Блуску Лас Навас де Толуз, Андалузија, 38°17′04″ N; 3°34′58″ W / 38.28443° СГШ; 3.58286° ЗГД / 38.28443; -3.58286
Исход Победа на христијаните
Завојувани страни
Estandarte del Reino de Castilla.png Кралство Кастиља
Estandarte de la Corona de Aragon.png Кралство Арагон
PortugueseFlag1185.svg Кралство Португалија
EstandNavarra.png Кралство Навара
Flag of Almohad Dynasty.svg Алмохади
Команданти и водачи
Алфонсо VIII од Кастиља
Санчо VII од Навара
Алфонсо II на Португалија
Педро II од Арагон
Мухамед ал Насир
Сила
~50,000 но според некои извори дури 120,000[се бара извор]~300,000[се бара извор]
Жртви и загуби
~2,000 мртви или ранети[се бара извор]~100,000 мртви, ранети,или заробени[1]

Оваа битка завршила со катастрофален пораз над муслиманските војски и се претпоставува дека жртвите на нивна страна биле околу 100.000. По поразот, напредувањето на муслиманите било спречено, додека Реконквистата да заврши во 1492 година, кога муслиманите биле целосно протерени од полуостровот.

НаводиУреди

  1. According to the king of Castile, "On their side 100,000 armed men fell in battle..." See Lynn Hunt, R. Po-chia Hsia, Thomas R. Martin, Barbara H. Rosenwein, and Bonnie Smith, The Making of the West: Peoples and Cultures: A Concise History: Volume I: To 1740, Second Edition (New York: Bedford/St. Martin's 2007), 391.
  2. Lynn Hunt describes the battle as a "major turning point in the reconquista..." See Lynn Hunt, R. Po-chia Hsia, Thomas R. Martin, Barbara H. Rosenwein, and Bonnie Smith, The Making of the West: Peoples and Cultures: A Concise History: Volume I: To 1740, Second Edition (New York: Bedford/St. Martin's 2007), 391.