Отвори го главното мени

Бинѓол (турски: Bingöl) е покраина во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Бинѓол. Покраината има 245 243 жители (2006) и површина од 8 125 км². Разделена е на 8 општини.

Бинѓол
Bingöl
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Бинѓол во Турција
Местоположба на покраината Бинѓол во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total8.125 км2 (3.137 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total255.170
 • Густина31,000/км2 (81,000/ми2)
Повик. бр.0426
Рег. таб.12

НаводиУреди