Бењамин Хенрикс

презиме

Бенјамин Хенрихс (роде на на 23 февруари 1997) е германски професионален фудбалер кој игра на позицијата бек или играч од средниот ред за Монако, и за германскиот национален тим .

Бењамин Хенрикс
Лични податоци


* Настапи (Голови)

Клубска кариераУреди

Хенрихс е дипломиран академик на Баер Леверкузен, на кого му се придружил на возраст од седум години, а капетан на тимот на ниво под 19 години. Импресионирајќи во текот на неговите години на формирање со клубот, тој беше промовиран на високиот клуб во 2015 година и го направи своето деби во Бундеслигата на 20-ти септември, кога дојде како второпласирана замена за Карим Белараби во пораз од 3: 0 на Борусија Дортмунд. Тој стана редовен со страна следната сезона, во текот на кој тој изигра 29 настапи за кампањата. На крајот, настапуваше повеќе од 80 настапи за клубот во сите натпреварувања, пред да потпише за Монако во Лига 1 во август 2018 година.

Ас МонакоУреди

На 28 август 2018 година, Хенрихс се приклучи на Монако на петгодишен договор. [1]

Меѓународна кариераУреди

Хенрихс е роден во Германија од германски татко и мајка од Гана и има право да ги претставува двете држави пред да го започне своето деби за Германија. [2] Во интервјуто во 2017 година, тој откри дека играчот од средниот ред Михаел Есиен бил негов идол додека растел, но тој избрал да ја претставува Германија, бидејќи таа биле нацијата која му пристапила додека бил тинејџер. [3]

ГерманијаУреди

На 4 ноември 2016 година, Хенрихс беше повикан на германската национална страна од менаџерот Јоаким Лев за квалификациите на Светското првенство против Сан Марино и пријателскиот натпревар против Италија . [4] Седум дена подоцна, дебитираше против поранешниот во 8-0 победа за Германија. [3]

Следната година, тој беше именуван во тимот на Лев за Купот на Конфедерации на ФИФА во 2017 година - завеса за Светското првенство во 2018 година и направи две настапи како Германија продолжи да ја укине титулата. [3] [5] Подоцна бил исклучен од тимот на Светското првенство во Германија. [6]

ПочестиУреди

МеѓународенУреди

Германија

ИндивидуалноУреди

  • U19 Фриц Валтер медал : 2016 [2]

РеференциУреди

  1. Benjamin Henrichs to AS Monaco“, AS Monaco, 28 август 2018.
  2. 2,0 2,1 Mitatselis, Christiane. „UEFA.com's weekly wonderkid: Benjamin Henrichs“, 9 август 2016. (на de)
  3. 3,0 3,1 3,2 Teye, Prince Narkortu. „Why I chose Germany over Ghana, Henrichs reveals“, Goal, 17 јули 2017.
  4. Three newcomers in Germany squad for San Marino, Italy matches“, 4 ноември 2016.
  5. 5,0 5,1 Monaco acquire Germany defender Benjamin Henrichs from Bayer Leverkusen“, ESPN, 28 август 2018.
  6. Muddiman, George. „World Cup 2018 absentees: An XI of each of the top sides“, The Telegraph, 7 јуни 2018.

Надворешни врскиУреди