Бета-каротин

хемиско соединение

β-Каротин — органско соединение.

β-Каротин
Назнаки
7235-40-7
3Д-модел (Jmol) Слика
PubChem 5280489
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед red-purple solid
Густина 0.941 ± 0.06 g/cm3
Точка на топење
Insoluble in cold water or hot water. Soluble in diethyl ether, acetone, benzene, chloroform, carbon disulfide. Moderately soluble in petroleium ether, oils.Very slightly soluble in methanol.

Soluble in fat solvents

Дополнителни податоци
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Каротинот е супстанца присутна во морковите, тиквите и слатките компири, на кои им ја дава портокаловата боја и е најчеста форма на каротин во растенијата. Во природата, β-каротинот е претходник (онеспособен облик) на витаминот А, кој се добивива преку дејствување на ензимот бета-каротин 15,15'-монооксигеназа.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Susan D. Van Arnum (1998). „Vitamin A in Kirk-Othmer Encyclopedia of Chemical Technology“. Vitamin A (45). New York: John Wiley: 99–107. doi:10.1002/0471238961.2209200101181421.a01. ISBN 0-471-23896-1. Наводот journal бара |journal= (help)