Ентони Бери Едгар (26 април 1919 - 28 декември 2012), познат како Бери Едгар, бил англиски телевизиски продуцент.

Ран животУреди

Бери Едгар е роден во Бирмингем, единственото дете на Елзи Ен и Перси Едгар.[1] Неговиот татко бил музички изведувач и организатор на концерти кој ја основал радио станицата ББС.[2] Бери се школувал во училиштето Оундл.

НаводиУреди

  1. „EDGAR, Frederick Percy“. Who Was Who. A & C Black; online edn Oxford University Press. December 2007. Посетено на 18 January 2013.
  2. „Barrie Edgar“. The Telegraph. 6 January 2013.

Надворешни врскиУреди