Берде (округ во Азербејџан)

Берде (азерски: Bərdə) — округ во Азербејџан. Административен центар е градот Берде. Во регионот има околу 109 села и население од 129.600 жители.[1]

Берде
Азербејџан со Берде
Население (1999): 129.600
Површина (км2): 960
Повик. бр.: 110
Пошт. бр.: AZ0900
Главен град: Берде

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди