Бергер (германски: Börger) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Бергер
Месниот музеј
Месниот музеј
Знаме на Бергер
Грб на Бергер
Бергер is located in Германија
Бергер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Зегел
Градоначалник Јирген Ермес (СДП)
Основни податоци
Површина 55,25 км2
Надм. височина 40 м
Население 945 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26904
Повик. бр. 05953
Портал www.boerger-huemmling.de
Местоположба на Бергер во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°54′0″N 7°31′0″E / 52.90000° СГШ; 7.51667° ИГД / 52.90000; 7.51667Координати: 52°54′0″N 7°31′0″E / 52.90000° СГШ; 7.51667° ИГД / 52.90000; 7.51667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во средишниот дел на Химлинг, сместена помеѓу градовите Мепен на југозапад, Папенбург на северозапад и на североисток.

Соседни општиниУреди

Бергер се граничи на север со општините Зурволд и Бреденберг во општинската заедница Нордхимлинг, на исток со општините Лоруп во општинската заедница Верлте и со општината Шпанхаренштете, на југ со општината Верпело и на запад со општините Випинген и Нојбергер во општинската заедница Дерпен.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди